İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Huawei satışları nasıl etkilendi

Son günlerde yaşanan ABD Çin savaşının teknoloji sektörüne kayması ile birlikte Huawei bir çok firmadan vetö yemişti. Yaşanan sıkıntılardan dolayı Huawei gelecek dönemde sıkıntılara gireceği yönündeki iddialar halen devam ediyor. Çinli üreticinin akıllı cep telefonu sektöründe hızla yükselişi ve dünya genelinde 2. Sıraya oturması rakiplerinin dikkatini üzerine çekti. ABD’nin dünya genelindeki yaptırımları yüzünden döviz iki katına çıktı ve teknoloji ürünleri de bir o kadar arttı.

Özellikle iPhone modellerinin gördüğü zam satışlarının düşmesine sebep oldu. Kendi İşletim sistemi ve fiyat politikası ile adından her zaman söz ettiren Apple gördüğü zamlardan sonra popiliterisini yitirmiş ve Huawei’nin altına düşmüştü. Huawei krizi iPhone modellerine yarayacak düşüncesi oluşurken hem Google hem de iPhone bu işten zararlı çıktı.

İPhone her ne kadar fiyatları aşağıya çekse de halen piyasanın en pahalı telefonlarına sahip. Özellikle ülkemizdeki krizi de düşünürsek iPhone satışları bir hayli azaldı. Çinli üreticiyi desteklemek amaçlı Çin de iphone satışları yasaklandı ve Çinli üreticilerin telefonlarına yoğunlaşıldı. Çin gibi büyük bir pazarı kaybeden Apple bu işten en çok zarara uğrayan firma oldu.

Zararın diğeri ise Google kanadına geldi. Google Huawei için yaptırım uygulayacağını ve hiç bir Google uygulamasının Huawei de çalışmayacağını açıklamıştı. Yanlız hali hazırda milyonlarca kullanıcısı olan Huawei’nin genel kullanım kitlesine düşüş yaşanmazken eğer Google desteğini keserse milyonlarca müşterisinden olacağı garanti. Özellikle de Huawei Kendi İşletim sistemi ile piyasaya girecek olursa bu hamle ABD li bir çok teknoloji firmasını zora sokacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.