İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone Kullanıcıları Apple’ı Dava Edebilecek

Apple, uzun zamandır süren ve kazanacağını umduğu davayı kaybetti. Söz konusu dava App Store’nin tekelleşmesi ile ilgili olup mahkeme kullanıcıları haklı buldu. Mahkemenin verdiği bu kararla beraber iPhone kullanıcıları Apple’a dava açabilecek.

Apple App Store davasını kaybetti! iPhone kullanıcılarına dava yolu açıldı

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Apple’a açılan ( App Store ile uygulama tekeli oluşturmak ) davasını karara bağladı ve davayı Apple aleyhinde sonuçladı. Buna göre iPhone kullanıcıları Apple’ı, uygulama tekeline bağlı olarak dava edebilecek. Kararın Apple’ı nasıl etkileyeceği ise henüz belli değil.

Karar öncesi Apple’ı sadece şirketler dava edebiliyordu ve bu davalardan da sonuç alınamıyordu. Şimdi ise kullanıcılarında dava olu açılması ile birlikte App Store uygulama tekeli konusunda Apple’ın başı büyük belada gibi gözüküyor. Bir çok kullanıcının şimdiden dava açmaya hazırlandığı da gelen duyumlar arasında.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkeme Yargıcı Brett Kavanaugh, yaptığı açıklamada: “Apple her uygulama satışından yüzde 30 komisyon alıyor. Bu da Apple’a uygulama ücretlerine ilişkin açılan davanın devam ettirilmesi için yeterli bir neden.” dedi. Kararın sonuçlanması ile birlikte Apple nasıl bir harita izleyecek henüz belli değil. App Store’de değişiklik mi olacak yoksa karara itiraz mı edecekler bilinmiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.